Start

   logo-pl-v2

 

fr pl gb us

Witamy serdecznie,

W związku z zakończeniem działalności gospodarczej, z przykrością informujemy, że strona zostanie wyłączona z dniem 30 czerwca 2020. Na tę chwilę nie ma już możliwości przedłużenia abonamenu, ani zakupu nowego.

Za niedogodności przepraszamy.

Interwały charakterystyczne w gamie molowej

 

    

ikonkaInterwały charakterystyczne w gamie molowej to kolejna rzecz, którą obowiązkowo trzeba znać. W porównaniu do interwałów charakterystycznych w gamie durowej, o której już pisałam, jest tego troche więcej, ale cały czas są to po prostu interwały zwiększone i zmniejszone powstajace pomiędzy stopniami gamy. Z pewnością da się tego nauczyć :)

Po przeczytaniu bloga o interwałach charakterystycznych w gamie durowej z pewnością nie zaskoczy Cię już to, że twór nazywany „interwałami charakterystycznymi” to nic innego jak tylko zebranie w jednym miejscu niestandardowych interwałów. Chociaż co by nie mówić, cały czas są to interwały, które naturalnie sobie występują w gamie, czy to durowej czy molowej. Powtórzymy strategię i sprawdzimy interwały zbudowane od kilku stopni gamy. Pozostałe pozostawiam Tobie do sprawdzenia czy na pewno niczego nie przegapiłam. Będzie to świetna powtórka z opisywania interwałów ;)

Mimo, że nie lubię standardów, omówimy tę sprawę na przykładzie gamy a – moll (tak jak zapewne w każdej szkole).

W gamie molowej za wyjściową traktujemy odmianę harmoniczną. Tak czy inaczej dla niej będziemy szukać interwałów charakterystycznych, czyli opiszemy sobie jakie interwały powstają pomiędzy poszczególnymi stopniami gamy. Szukamy interwałów zmniejszonych lub zwiększonych ;) zaznaczone są one na czerwono.

Od I stopnia gamy:

int char moll od I opis

Od II stopnia:

int char moll od II opis

Od III stopnia:

int char moll od III opis

Od IV stopnia:

int char moll od IV opis

Od VI stopnia:

int char moll od VI opis

Od VII stopnia:

int char moll od VII opis

Jest ich znacznie więcej niż w gamie durowej. Jeśli rozpiszemy ją w kolejności pojawiania się będzie wyglądało to tak.

int char moll kolejnosc

W drugim takcie tak naprawdę mamy przewroty interwałów z pierwszego taktu, ale rozpisałam tak nie bez powodu… tych interwałów jest zdecydowanie więcej niż przy gamie durowej, stąd jak zawsze powstaje problem jak się tego nauczyć. Zauważ, że każdy dźwięk ma swój kolor, a tak naprawdę nie ma dużo kolorów na obrazku.

Poniżej zamieszczam interwały charakterystyczne i ich przewroty z rozwiązaniami dla gamy a-moll.

 charakterystyczne a moll

Często podaje się je bez kwinty zwiększonej i septymy zmniejszonej ograniczając się do trytonów i sekundy zwiększonej występującej w przebiegu gamy harmonicznej.

 

Wracając do tematu nauczenia się tego... Zwróć uwagę, że pierwszy interwał to tak naprawdę interwał charakterystyczny z gamy paralelnej – w tym przypadku z C-dur tylko, że w przewrocie. Jest to logiczne, ale ponieważ nie lubimy myśleć i analizować za dużo, nie zauważamy takich drobiazgów. Wszystkie następne interwały powstają w wyniku podwyższenia VII stopnia. Gdybyśmy mówili o odmianie eolskiej to mielibyśmy do czynienia tylko z tym samym trytonem co w gamie paralelnej. Więc jeśli zapomnisz jak w ogóle zacząć pamiętaj o tych dwóch rzeczach – piszesz intrewały charakterystyczne gamy paralelnej i szukasz interwałów zwiększonych i zmniejszonych od VII stopnia gamy molowej. Masz już wszystkie interwały. Wystarczy poukładać w kolejności występowania i porozwiązywać je ;)

Tak nawiasem mówiąc w gamie durowej interwały charakterystyczne też są powiązane z VII stopniem. Czyli budujemy tryton na VII stopniu gamy durowej paralelnej do gamy molowej i szukamy wszystkich interwałów zwiększonych i zmniejszonych na VII stopniu gamy molowej. Później robimy ich przewroty i już ;)

 

Jak napisać interwały charakterystyczne w dowolnej gamie molowej, jeśli nie dane nam było opanować kolejności interwałów w gamie molowej?

 1. Wybieramy tonację - c-moll i określamy liczbę znaków przykluczowych (3 bemole)
 2. Określamy tonację paralelną - Es – dur
 3. Określamy VII stopień tonacji paralelnej (czyli jak kto woli II stopnień naszej gamy molowej) - d
 4. Budujemy tryton na VII stopniu gamy paralelnej, czyli II stopieniu gamy molowej
 5. Znajdujemy podwyższony VII stopień naszej gamy molowej i po kolei szukamy interwałów zwiększonych i zmniejszonych – zapisujemy je w co drugim takcie (zaczynając od 4 taktu)z pustymi taktami
 6. Piszemy rozwiązania tych interwałówz pustymi taktami z rozwiazaniami
 7. W wolnych taktach piszemy przewroty interwałów i dzięki temu otrzymujemy interwały charakterystyczne w gamie molowej w kolejności ich pojawiania się w gamieinterwaly charakterysyczne all
 8. GOTOWE ;)

 

UWAGA:

Czasami w interwałach charakterystycznych w gamach molowych nie podaje się interwału powstającego między III a VII stopniem gamy, skupiając się na trytonach i sekundzie zwiększonej powstającej w przebiegu gamy molowej, może się więc okazać że akurat nie musisz znać tego interwału położonego na III stopniu gamy ;)

 

    

 

Zaloguj się

Facebook - Polub Nas ;-)

 

Ostatnio Założyli Konta

 • bey9xoob
 • ecsm4mxi
 • irolexdiscount
 • gq0vo53p
 • 1jibxlqv