Start

   logo-pl-v2

 

fr pl gb us

Witamy serdecznie,

W związku z zakończeniem działalności gospodarczej, z przykrością informujemy, że strona zostanie wyłączona z dniem 30 czerwca 2020. Na tę chwilę nie ma już możliwości przedłużenia abonamenu, ani zakupu nowego.

Za niedogodności przepraszamy.

Rozwiązanie Dominanty Septymowej


    

 

titleBudowę Dominanty Septymowej już omówiliśmy wcześniej. Dominanta wskazuje na Tonikę utworu i do niej dąży. Czasami w utworach chodzi o to, aby zbudować bardzo silne napięcie, które rozładowywane jest ostatecznym osiągnięciem Toniki. Wprowadzenie do Dominanty interwału dodanego w postaci septymy nadaje się to tego celu idealnie. Dlaczego?

Głównie dlatego, że wprowadzamy dysonans, który MUSI się rozwiązać (o konsonansach, dysonansach i ich rozwiązaniach innym razem). W związku z tym Dominanty Septymowej jako akord ma silniejszą „motywację” do doprowadzenia nas do akordu tonicznego.

Każdy akord zbudowany jest ze składników. W przypadku dążenia, czy też rozwiązywania się takiego akordu na inny, każdy z jego składników musi rozwiązać się na jakiś składnik drugiego akordu. W przypadku Dominanty Septymowej, która jest czterodźwiękiem oznacza to, że potrzebujemy 4 dźwięków akordu tonicznego. Problem polega na tym, że tonika jest trójdźwiękiem – wniosek z tego prosty – któryś z dźwięków trzeba będzie powtórzyć. Pytanie który.....

Skoro dążymy do Toniki to trzeba powtórzyć dźwięk toniczny (w rozwiazaniu ścisłym) – czyli I stopień gamy. Ot i to wszystko! Skoro sens zamieszania rozjaśniony i mam nadzieję zrozumiany, przechodzimy do konkretów, czyli jak dokładnie rozpisuje się to rozwiązanie na pięciolinii dla wszystkich przewrotów D7.

Trzy podstawowe zasady rozwiązywania D7 na T to:

  • musimy znać składniki obu akordów – czyli innymi słowy wiedzieć, jakie dźwięki wchodzą w oba akordy – w tonacji C-dur Dominanta septymowa to g-h-d-f, a Tonika to c-e-g.

  • zawsze szukamy najbliższych możliwych składników akordu tonicznego w stosunku do D7 – czyli dźwięk wspólny zostaje w tym miejscu, w którym był w tonacji C-dur będzie to kwinta czyli g.

  • zawsze dublujemy pierwszy stopień

 

No to do dzieła:

Dominanta Septymowa w pierwszym przewrocie rozwiązuje się na Tonikę w drugim przewrocie. Wynika to z tego o czym pisałam powyżej – czyli od bliskości poszczególnych składników obu akordów. Podwojona w rozwiązaniu ścisłym jest oczywiście oktawa. Poniżej po dwa przykłady do każdego przewrotu. Każdy kolor w poniższym zapisie w Dominancie septymowej (D7) i Tonice (T) określa dźwięk z D7 rozwiązujący się na dźwięk T.

 

d7-t5D71-T harm

Dla tych co potrzebują wiedzieć jak się to śpiewa po kolei - rozpisane poniżej melodycznie;)

 D71

d73-t

 D73-T harm

D73

D75-t

D75-T harm

D75

 

d77-t3

 D77-T harm

D77

Należy pamiętać, że D7 od dowolnego dźwięku pełni funkcję Dominanty tak naprawdę w dwóch tonacjach – durowej i molowej. Czyli oprócz rozwiązania na akord durowy, może się rozwiązać na akord molowy – czyli na tzw. „moll Tonikę” oznaczaną w harmonii jako oT. Ta molowa i durowa Tonika to w istocie gamy jednoimienne. Zasada rozwiązania na molową Tonikę jest takie samo jak na durową – jedyną różnicą jest tercja akordu, która jest tercją małą zamiast wielką. Tę różnicę widać poniżej dla D7 bez przewrotu (zamiast czerwonych dźwięków - czarne):

 D71-T mT harm

i dla D7 w drugim przewrocie (zamiast czerwonych dźwięków - czarne):

D75-mT harm

Dla wtajemniczonych:

D7 może mieć też inne rozwiązania. W układzie rozproszonym Dominanta septymowa może rozwiazać się tak, że tercaj D7 skacze aż o tercję w dół na kwintę Toniki lub septyma D7 rozwiązuje si e w górę na kwintę Toniki.

 

Po za tym istnieje cos takiego jak roziązanie zwodnicze na tzw. Tonikę szóstego stopnia - TVI. W tonacji G-dur będzie to akord e-moll. Kwinta Dominanty w tym przypadku rozwiązuje się na tercję TVI. Przykład poniżej:Dt-TVI

 

    

 


 

 

Zaloguj się

Facebook - Polub Nas ;-)

 

Ostatnio Założyli Konta

  • bey9xoob
  • ecsm4mxi
  • irolexdiscount
  • gq0vo53p
  • 1jibxlqv