Start

   logo-pl-v2

 

fr pl gb us

Witamy serdecznie,

W związku z zakończeniem działalności gospodarczej, z przykrością informujemy, że strona zostanie wyłączona z dniem 30 czerwca 2020. Na tę chwilę nie ma już możliwości przedłużenia abonamenu, ani zakupu nowego.

Za niedogodności przepraszamy.

Półton to podstawa!

    

 

Jest najciaśniejszym interwałem w systemie muzycznym jakim się posługujemy, czyli w systemie równomiernie temperowanym. Pomiędzy dwa dźwięki półtonu nie da się już wstawić dźwięku trzeciego! Przećwiczyć i podszkolić ten interwał można w dziale INTERWAŁY, a tymczasem trochę teorii...

 

Zazwyczaj opowiada się o półtonie pokazując naturalne półtony gamy C-dur. Są to sąsiadujące ze sobą dźwięki „e” i „f” oraz „h” i „c”. Na klawiaturze i pięciolinii wygląda to tak:

pianino1

 

h c nuty                                      e f nuty

 

 

Jak widać nie ma pomiędzy nimi żadnego klawisza. Dlatego też inne interwały często określa się za pomocą półtonu. Oczywiście półton można stworzyć od dowolnego dźwięku. Ponizej kilka przykładów:

 

od d

 

pianino2
d es nuty

 

od fis

 

pianino3

fis g nuty

od a 

 

pianino4

a b nuty

 

Odnosząc się do klawiatury łatwo zrozumieć jak buduje się półton. Zawsze są to najbliżej sąsiadujące dźwięki, czyli najbliższe sobie klawisze. Sekunda mała jest takim półtonem, który jest podstawą do poznawania innych, dlatego warto dobrze go poznać. Każdy interwał można stworzyć na bazie półtonu, a każdą melodię buduje się z interwałów :) Warto więc sprawdzić jak dobrze radzisz sobie z interwałami. Zapraszamy do działu INTERWAŁY naszego serwisu.