Start

   logo-pl-v2

 

fr pl gb us

Witamy serdecznie,

W związku z zakończeniem działalności gospodarczej, z przykrością informujemy, że strona zostanie wyłączona z dniem 30 czerwca 2020. Na tę chwilę nie ma już możliwości przedłużenia abonamenu, ani zakupu nowego.

Za niedogodności przepraszamy.

Rozstrzygnięcie konkursu

    


Ostatnio ogłosiliśmy konkurs na podanie jak największej liczby sposobów na stworzenie oktawy czystej przy pomocy innych interwałów. Dostaliśmy od Was ciekawe propozycje. Zabrakło nam wprawdzie chyba najciekawszego rozwiązania – połączenia dwóch trytonów i trochę prostszego, ale jakże intrygującego śpiewania dowolnego interwału wraz z jego przewrotem. Jednakże chcieliśmy przedstawić najciekawiej opisane rozwiązania zaproponowane przez zwyciężczynię naszego konkursu: Weronikę A. Pozostałych dwoje laureatów to Ania O. i Konrad R. Laureaci otrzymali e-maile informujące o wygranej. Gratulujemy całej trójce!

 

Zwycięskie rozwiązanie Weroniki:


„1. Zaśpiewaj dowolny dźwięk. Później dodaj po nim drugi dźwięk, kwintę czystą wyżej (aby ją uzyskać wystarczy zaśpiewać sobie trójdźwięk, mollowy lub durowy, z wyciszeniem dźwięku środkowego. Trójdźwięk durowy i mollowy mieści się w odległości kwinty czystej, to znaczy, że pierwszy i ostatni dźwięk tych trójdźwięków tworzą kwintę czystą). Od tego drugiego dźwięku zaśpiewaj sobie kwartę czystą (tak jakbyś chciał zacząć śpiewać piosenkę (,,płonie ognisko w lesie'', bo przecież zaczyna się ona kwartą czystą ;) ). Ten trzeci dźwięk, tworzy oktawę z pierwszym. :) Zaśpiewaj teraz głośno dźwięk pierwszy ćwiczenia, dla ułatwienia cichutko dźwięk drugi, a potem głośno dźwięk trzeci. Pierwszy i ostatni dźwięk tworzą wspólnie oktawę czystą. :)

2. Zaśpiewaj sobie trójdźwięk (durowy, lub mollowy - który wolisz, ponieważ oba rozciągają się na przestrzeni kwinty czystej), a od trzeciego dźwięku zaśpiewaj kwartę czystą (wiesz już, jak!). Powtórz dźwięk pierwszy i ostatni ćwiczenia. Tworzą one oktawę czystą. :)
3. Zamrucz sobie po cichu gamę dur lub moll (łącznie osiem dźwięków, z czego ósmy jest powtórzeniem pierwszego, tylko że jest w wyższej lub niższej oktawie). Po czym zaśpiewaj głośno dźwięk pierwszy i ostatni. ;) Nie zgadniesz, co one razem tworzą! ;) Oktawę czystą!
4. Zaśpiewaj sobie dominantę septymową (to jest, trójdźwięk durowy z dodaniem tercji małej do ostatniego składniku trójdźwięku), i od ostatniego dźwięku tego akordu, czyli septymy (siódmego składnika akordu) zaśpiewaj sobie sekundę wielką (tak jakbyś zaczynał gamę). Pierwszy dźwięk i ostatni to... tak, tak! Znów oktawa czysta!
5. A teraz coś na czasie. Święta, święta, a świąteczny czas umilają nam świąteczne piosenki. Na przykład ,,Jingle bells''. Na pewno nikt się nie obrazi, jeśli zapożyczymy sobie od niej dwa pierwsze dźwięki zwrotki, która mniej więcej idzie tak:
,,Dashing through the snow, in a one horse open sleigh...''
Przypadają one na słowo ''dashing''. Nie owijając w bawełnę, można od razu powiedzieć, że potrzebny jest nam interwał, który rozpoczyna tę właśnie piosenkę. Seksta wielka. Śpiewamy więc sekstę wielką, po czym, zaczynając od ostatniego dźwięku śpiewamy sobie tercję małą (tak, jakbyśmy chcieli zacząć nucić piosenkę ,,czerwone jabłuszko, przekrojone na krzyż'', gdyż zaczyna się ona właśnie tercją małą). No i, niespodzianka!
Pierwszy i ostatni... tak, tak, te właśnie dźwięki tworzą  OKTAWĘ CZYSTĄ!
6. A to taki banalny pomysł, ale kto chce, to potrafi. Wystarczy się wsłuchać. ;) Po prostu zaśpiewaj jakiś dźwięk, powtórz go kilka razy, a potem spróbuj zaśpiewać ten sam dźwięk, tylko że w wyższej lub niższej oktawie. Ważne, żeby brzmienie miał to samo, ale inną wysokość. To działa!
7. Na koniec, wyobraź sobie, że jesteś dyrygentem. Masz przed sobą chór, złożony z głosów męskich i żeńskich. Twoje zadanie jest proste. Masz jedynie podać dźwięk, od którego Twoi chórzyści mają zacząć śpiewać, bo wszyscy będą śpiewać jedną melodię. Załóżmy, że już wiesz, jaki to dźwięk. Masz go w głowie, jesteś pewien, że jest to dobry dźwięk. Dlatego też wyśpiewujesz go, żeby chór zaczął śpiewać. A tu klops. Mimo że zaśpiewałeś dobry dźwięk, chór się rozsypał. Zaśpiewała tylko jego damska część, bo podałeś dźwięk w wysokiej oktawie. Faceci nie dają rady śpiewać tak wysoko, to też postanawiasz podać dźwięk w niższej oktawie. Chór próbuje... Ale tu też obywa się bez sukcesów. Tym razem zaśpiewała tylko męska część chóru, bo dźwięk podany został zbyt nisko. Pozostaje Ci jedno, jedyne wyjście. Podać dźwięk, ten sam, ale w innych oktawach. Śpiewasz dźwięk basowo. A później jak sopran. I
masz - uzyskałeś dźwięk w oktawie czystej! ;) (uff, ale pisania!)"

 

Zachęcamy do brania udziału w naszych następnych konkursach :-). Udanego Sylwestra i Szczęśliwego Nowego Roku od zespołu www.GimnastykaSluchu.pl