Start

   logo-pl-v2

 

fr pl gb us

Witamy serdecznie,

W związku z zakończeniem działalności gospodarczej, z przykrością informujemy, że strona zostanie wyłączona z dniem 30 czerwca 2020. Na tę chwilę nie ma już możliwości przedłużenia abonamenu, ani zakupu nowego.

Za niedogodności przepraszamy.

Piosenki pomocne przy rozpoznawaniu interwałów muzycznych

    

 

Uczenie się interwałów wszystkim sprawia trudności, szczególnie na początku. Rzadko trafia się ktoś kto od razu potrafi bezbłędnie rozpoznać nowy interwał. Pozostałym polecamy piosenki rozpoczynające się od danego interwału. Chodzi o to, by usłyszany interwał skojarzyć z melodią i na tej podstawie go (interwał) zapamiętać, nazwać czy umieć zaśpiewać. Dla zainteresowanych kilka przykładów – z okazji zbliżających się świąt zawiera również kilka kolęd :)

 

Nazwa interwału

Oznaczenia

Piosenka do śpiewania w górę

Piosenka do śpiewania w dół

Pryma czysta

1 / 1cz

"Wyszły w pole kurki trzy :)" powtórzenie dźwięku!

Sekunda mała

2> / 2m

Hymn polski – „Jeszcze Polska nie zginęła”

Amen

Dla Elizy,

gama durowa w dół

Przybieżeli do Betlejem

Sekunda wielka

2 / 2w

Gama durowa w górę

Pójdźmy wszyscy do stajenki

Happy birthday

 

Kołysanka dla nieznajomej („Gdy nie bawi Cię już”)

Ciągnik

„Znam Cię na Pamięć” Brodka

Tercja mała

3> / 3m

„Wlazł kotek”

„Gdy się Chrystus rodzi”

Wiara (z repertuary Ira) – „Powiedz mi co czujesz”

„Tego chciałam„ - Ania

Sto lat

Tercja wielka

3 / 3w

"Stary niedźwiedź mocno śpi"

„Dmuchawce, Latawce, Wiatr”

Początek V symfonii Beethovena

Kwarta czysta

4 / 4 cz

„Tryumfy króla niebieskiego”

„Płonie ognisko w lesie”

„Love me tender” (Elvis :-) )

„Dzisiaj w Betlejem”

Moja i twoja nadzieja (Hej) - „Spróbuj powiedz to..”

„Gdy strumyk płynie z wolna”

Narcyz – Łzy „ To ja narcyz się nazywam”

Tryton

4< / 4zw lub 5> / 5zmn

„Maria” (west side story)

 

Kwinta czysta

5 / 5cz

"Wyszły w pole kurki 3"

Zabiorę Cię właśnie tam - początek

Feelings

Seksta mała

6> / 6 m

Cicho – Ewa Farna - początek

Love story

Seksta wielka

6 / 6w

To nie ja byłam Ewą – początek refrenu

Nie mogę Ci wiele dać – początek refrenu

„Miłość w czasach popkultury” - I nawet kiedy będę sam

Brodka - Ślub – refren („Sukienka samotnie w szafie..”)

Septyma mała

7 / 7m

Somewhere (West side story)

Watermelon men

Septyma wielka

7< / 7w

   

Oktawa czysta

8 / 8cz

Bóg się rodzi

„I'm singing in the rain”

Ostatni – Edyta Bartosiewicz - „W salonie wśród ciepłych świec...”

 

 

Tak naprawdę najważniejsze jest znaleźć sobie takie piosenki, które dobrze znamy i lubimy. Warto przesłuchać początki swoich ulubionych utworów i sprawdzić jakimi interwałami się zaczynają. Możesz się zdziwić, że zaśpiewasz „Gdy strumyk płynie z wolna” (patrz tabelka wyżej) od dowolnego dźwięku, a kwartę czystą w dół to już niekoniecznie. A to przecież to samo :D! Dlatego tak pomocne jest zastanowienie się nad melodiami, które czasem sobie nucisz albo śpiewasz tak, że całe osiedle słyszy ;) Jeśli chcesz przećwiczyć śpiewanie i rozpoznawanie interwałów zapraszamy do działu INTERWAŁY.

 

Po przyswojeniu sobie w ten sposób interwałów, po jakimś czasie nabywamy umiejętności rozpoznawania interwałów bez odniesienia się już do żadnych melodii pomocniczych. Jeśli słysząc jakiś interwał od razu słyszysz początek piosenki lub jej refrenu to już odniosłeś/aś duży sukces. Teraz wystarczy zamienić nazwy piosenek na nazwy interwałów i kolejne zwycięstwo zaliczone. Jeśli masz z tym problem to może warto poszukać sobie innych piosenek, które będę dla Ciebie wygodniejsze do nauczenia.

Czasem jednak ciężko znaleźć coś co odpowiadałoby w 100%. Umówmy się - septyma wielka czy tryton nie są jakimś znakiem rozpoznawczym wielkich hiciorów – co wtedy?

 

Ano wtedy trzeba przejść do kontrataku :) można wrócić do starej dobrej metody śpiewania po gamie. Np. żeby zaśpiewać kwartę czystą śpiewa się pierwszy dźwięk głośno (kolejne dwa cicho) i następny dźwięk z gamy durowej znów głośno. Tak otrzymujemy kwartę czystą. Pytanie co z septyma wielką lub małą – kawał drogi – trzeba zaśpiewać prawie całą gamę :) Czarny szlak prowadzi przez składanie jednego interwału z innych. Dlaczego czarny szlak? – bo wymaga bardzo dobrej znajomości innych interwałów... Septymę małą można złożyć z jednej tercji wielkiej i dwóch tercji małych albo z kwinty czystej i tercji małej. Można też od oktawy czystej odjąć (czyli zaśpiewać w dół) jedną sekundę wielką. Działania podobne do dodawania w matematyce. Każdą liczbę da się uzyskać na wiele sposobów:

 

2+2+3 = 7

4+3=7

5+2=7

6+1 = 7

 

itd.

Z interwałami jest podobnie. Można zatem posługiwać się tymi interwałami, które dobrze znamy, żeby tworzyć interwał, który, oględnie mówiąc, nie jest naszym ulubionym. W ostatecznym rozrachunku najważniejsza jest liczba półtonów w danym interwale, co do reszty – wszystkie chwyty dozwolone ;-)

 

UWAGA KONKURS :-D

Proszę o podanie jak największej liczby możliwości uzyskania interwału oktawa czysta. Autorzy 3 najlepszych rozwiązań przesłanych do dnia 28 grudnia 2011 otrzymają nagrodę w postaci miesięcznego abonamentu do wykorzystania w styczniu w serwisie www.GimnastykaSluchu.pl z pełnym dostępem do wszystkich ćwiczeń :D. Oceniana będzie ilość przykładów i czytelność rozwiązania. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest posiadanie założonego konta w serwisie (założenie i posiadanie konta jest bezpłatne). Rozstrzygnięcie konkursu 30 grudnia.

 

    

 


 

Zaloguj się

Facebook - Polub Nas ;-)

 

Ostatnio Założyli Konta

  • cjdf5dsi
  • Weg, um 18675 ЕUR prо Моnat im pаssiven Einkommen zu vеrdienen: http://jzishvrg.cashmovie.xyz/06620158
  • AlexIlFrula
  • 6udc2k1x
  • 31an0sf7