BLOG

   logo-pl-v2

 

fr pl gb us

Witamy serdecznie,

W związku z zakończeniem działalności gospodarczej, z przykrością informujemy, że strona zostanie wyłączona z dniem 30 czerwca 2020. Na tę chwilę nie ma już możliwości przedłużenia abonamenu, ani zakupu nowego.

Za niedogodności przepraszamy.

Interwały charakterystyczne w gamie durowej

    

int es rozwJeśli chodzi o interwały w gamie przyzwyczajeni jesteśmy, że są to interwały „standardowe” – czyli czyste, wielkie i małe. Ale okazuje się, że między stopniami gam znajdują się też interwały zwiększone i zmniejszone. Ponieważ nie ma ich zbyt wiele w gamach, to właśnie te interwały nazywamy interwałami charakterystycznymi.

Pytanie o interwały charakterystyczne w gamach jest jednym z bardziej standardowych pytań na wszelakich sprawdzianach teoretycznych na przedmiocie kształcenie słuchu – tudzież innych teoriach muzyki. Często też trzeba umieć je śpiewać z rozwiązaniami w poznanych gamach. Stąd czas najwyższe trochę się nad nimi pochylić.

Pamiętam jak dziś jak temat interwałów charakterystycznych mnie zaskoczył na kształceniu słuchu. To był jeden z tych dni, kiedy bezmyślnie przepisywałam z tablicy to co się tam pojawiało, ale w ogóle nie miałam pojęcia co to jest. Na następnej lekcji nieświadoma niczego zostałam wywołana przez uwielbianą przeze mnie Panią Jolę do tablicy. Jako, że przespałam poprzednią lekcję i prawdopodobnie też zadanie domowe ;), w ogóle nie wiedziałam o co chodzi, skąd ten twór się wziął i że (o zgrozo!) jest jakiś schemat, który powinnam znać! No cóż nigdy nie lubiłam uczyć się na pamięć, więc pytanie jak ustalić, gdzie te właśnie interwały się znajdują. Zaczniemy dzisiaj od gamy durowej naturalnej. Jak wszystkie inne rzeczy, których musimy się uczyć – to też jest dla ludzi i nie pochodzi z ciemnej strony mocy. Jest to po prostu uporządkowanie pewnych obserwacji. Jeśli chcemy zacząć od początku to uczciwie trzeba się przyjrzeć wszystkim interwałom powstającymi między stopniami gamy. To do boju! Rozpiszemy interwały od kilku stopni (w tym tych kluczowych) – pozostałe zostawiam Wam do sprawdzenia, czy aby na pewno czegoś nie przeoczyliśmy. W razie gdyby jednak piszcie koniecznie ;)

Najłatwiejszy jest przypadek interwałów zbudowanych od I stopnia gamy – bo jakby nie było można to podciągnąć pod definicję budowy interwałów. Te interwały od I stopnia gamy C-dur w formie nutowej poniżej:charakterystyczne od I opis

 

Od II stopnia

charakterystyczne od II opis

 

Od IV stopnia

charakterystyczne od IV opis 

Od VI stopnia

charakterystyczne od VI opis

 

Od VII stopnia

charakterystyczne od VII opis 

Na czerwono zaznaczyłam interwały charakterystyczne – w obu przypadkach jest to tryton – czyli jak sama nazwa wskazuje – interwał zbudowany z 3 całych tonów. Trytonem jest zarówno interwał kwarty zwiększonej, jak i kwinty zmniejszonej, gdyż są one sobie równoważne enharmonicznie.

Skoro znaleźliśmy już gdzie "to" jest należy przyswoić sobie stopnie, na których się pojawia. Kwarta zwiększona pojawiła się na IV stopniu gamy, natomiast kwinta zmniejszona pojawiła się na VII stopniu gamy i jakby na to nie patrzeć jest to przewrót tej 4< z IV stopnia ;)

Jako, że interwały o których mowa, zaliczają się bezdyskusyjnie do dysonansów, należy im się rozwiązanie na konsonans. Najbardziej pożądanym rozwiązaniem jest rozwiązanie na dźwięki trójdźwięku tonicznego, stąd też interwały charakterystyczne z rozwiązaniami w gamie durowej C-dur (a raczej interwał charakterystyczny i jego przewrót z rozwiązaniami) wyglądają jak poniżej:

 charakterystyczne C dur opis

Zastosowane rozwiązanie jest rozwiązaniem w ruchu przeciwnym. Jeśli ktoś musi umieć to śpiewać na zajęcia - poniższy układ będzie bardziej pomocny:

charakterystycze C dur spiewanie

 

Oczywiście w każdej gamie durowej występują takie interwały charakterystyczne na opisanych stopniach gamy – czyli miedzy IV a VII stopniem. Jak w dowolnej gamie to zbudować? Weźmy gamę Es - dur:

1. Bierzemy gamę - ES - dur ;) i określamy liczbę znaków przykluczowych - tu - 3 bemole

2. Szukamy IV i VII stopnień - jeśli potrzebujesz rozpisz sobie całą gamę

 ES dur char

3. Piszemy interwał

 int es

4. Piszemy rozwiązanie, czyli dla obu dźwięków interwału szukamy najbliższego dźwięku należącego do trójdźwieku tonicznego gamy

 int es rozw

5. Piszemy przewrót interwału i rozwiązania, czyli zamieniamy kolejność dźwięków ;)

 int z rozw

6. ZWYCIĘSTWO ;)

 

Sprawdź czy umiesz to zrobić dla innych tonacji, które już znasz ;)

Powodzenia:)

 

    

 


 

 

Zaloguj się

Facebook - Polub Nas ;-)

 

Ostatnio Założyli Konta

  • ecsm4mxi
  • irolexdiscount
  • gq0vo53p
  • 1jibxlqv
  • Sivolobov769