BLOG

   logo-pl-v2

 

fr pl gb us

Witamy serdecznie,

W związku z zakończeniem działalności gospodarczej, z przykrością informujemy, że strona zostanie wyłączona z dniem 30 czerwca 2020. Na tę chwilę nie ma już możliwości przedłużenia abonamenu, ani zakupu nowego.

Za niedogodności przepraszamy.

Rozwiązania dysonansów


    

ikonkaZ ostatniego artykułu wiesz już czym są konsonanse i dysonanse. Czas więc zająć się rozwiązaniami dysonansów. Konsonanse nie potrzebują rozwiązania, bo są zgodnie brzmiące dla naszych uszu. Inaczej jest z dysonansami. Jako ostro brzmiące i budzące niepokój należy zrobić wszystko, żeby sytuacja taka trwała jak najkrócej i rozwiązać taki dysonans na konsonans.

Każdy dysonans należy w jakiś sposób rozwiązać. Czemu? Bo zawsze dążymy do konsonansów – stąd każdy dysonans ma swoje konsonansowe rozwiązanie. Uzyskuje się je poprzez prowadzenie każdego z głosów współbrzmienia (interwału, akordu…). Jest to tak zwany ruch głosów – czyli przejście z elementu składowego jednego współbrzmienia na element składowy drugiego współbrzmienia. W tym przypadku z elementów dysonansu na elementy jego rozwiązania.

Jeśli już musicie wiedzieć ;) to są dwa rodzaje ruchu głosów, czyli inaczej metody rozwiązania dysonansu: ruch boczny i ruch przeciwny.

Postępowanie głosów w ruchu bocznym polega na tym, że jeden dźwięk się nie zmienia, a drugi porusza się o sekundę lub interwał większy niż sekunda.
Ruch przeciwny polega na tym, że rozwiązanie następuje:

  • do środka – kiedy górny dźwięk rozwiązuje się w dół, a dolny postępuje w górę.
  • na zewnątrz – kiedy górny dźwięk rozwiązuje się w górę a dolny w dół

Generalnie interwał rozwiązujący się w ruchu przeciwnym będzie się rozwiązywał albo do środka albo na zewnątrz. Raczej trudno uzyskać sensowne obie wersje :)

Oczywiście istnieją tabelki pokazujace jaki interwał rozwiązuje się na jaki, ale szczerze mówiąc nie widzę sensu umieć ich na pamięć. Jest kilka takich interwałów, których nie przyjdzie Ci do głowy rozwiązać inaczej niż pewne schematy dźwiękowe, które nawet mimochodem wyryły się w twojej głowie. Skąd się tam wzięły? Skoro każdy dysonans musi się rozwiązać to najbardziej popularne rozwiązania znasz z różnych utworów, z którymi się spotkałeś. A to o czym teraz piszę to zwykłe zebranie tego w jednym miejscu. Przykładem są rozwiązania dominanty septymowej w przewrotach. Są takie rzeczy, które po prostu wydają się oczywiste, a wcale nie musimy wiedzieć, że to akurat była septyma mała rozwiązała się na kwintę czystą.

Ponieważ na pewno powiesz, że to beznadziejnie, bo właśnie chciałeś mieć tabelkę, dam Ci co innego. Zamiast sprawdzać w tabelce, albo o zgrozo uczyć się jej na pamięć (sic!) dam Ci zasadę.

Interwały zwiększone i sekundy rozwiązują się na zewnątrz na interwał o tercję większy od wyjściowego.

Interwały zmniejszone i septymy rozwiązują się do środka o interwał tercji mniejszy od wyjściowego.


Ta zasada działa dla ruchu przeciwnego. Jeśli upieracie się przy ruchu bocznym w przypadku sekund i septym zmieniamy interwał o sekundę. Przy rozwiązaniach szukajcie dźwięków gamowłaściwych – będzie to brzmiało najlepiej w danej tonacji ;)

 

Przykłady nutowe dla sekund i septym:

2 7

Przykłady dla interwałów zmniejszonych i zwiększonych

 

zmn zw

W tym kontekście zajrzyj jeszcze raz do artykułu o rozwiązaniu dominanty septymowej i zobacz jak tam rozwiązują się powstajace dysonanse harmoniczne. W Dominancie septymowej bez przewrotu interwał 7 i 5>, w pierwszym przewrocie: 5> i 2, w drugim przewrocie 4<, w trzecim przewrocie 2 i 4<. Powodzenia!

 

    
 

Zaloguj się

Facebook - Polub Nas ;-)

 

Ostatnio Założyli Konta

  • AlexIlFrula
  • 6udc2k1x
  • 31an0sf7
  • jmtyzclm
  • 65cr79j1