BLOG

   logo-pl-v2

 

fr pl gb us

Witamy serdecznie,

W związku z zakończeniem działalności gospodarczej, z przykrością informujemy, że strona zostanie wyłączona z dniem 30 czerwca 2020. Na tę chwilę nie ma już możliwości przedłużenia abonamenu, ani zakupu nowego.

Za niedogodności przepraszamy.

Interwały muzyczne złożone czy poskładane?

    

kwiatek

 

Interwały proste to takie, które przedstawiliśmy do tej pory w artykułach... Wspomnieliśmy co nieco o interwałach złożonych, choć bez wyjaśnienia co to w zasadzie jest. Dla chętnych garść informacji o interwałach złożonych. Złożone zazwyczaj oznacza, że coś poskładane jest z czegoś innego. Tak właśnie jest z interwałami złożonymi. Są to takie interwały, które są większe od oktawy, dzięki czemu dosyć łatwo można rozszyfrować ten interwał dzięki podzieleniu w głowie interwału na oktawę i jakiś interwał prosty. Poniżej zamieszczam tabelkę z oznaczeniami, nazwami i złożeniami tych interwałów. Można również porównać sobie brzmienie interwału złożonego z interwałem prostym od tego samego dźwięku

 

 
  Oznaczenie    Nazwa     Złożenie
  Przykład  
  interwału  
  złożonego  
  Przykład  
  interwału  
  prostego  
9> /9 m nona mała
8 + 2>
8 cz + 2 m
 
9 / 9 w nona wielka
8 + 2
8 cz + 2 w
 
10> / 10 m decyma mała
8 + 3>
8 cz + 3 m
 
10 / 10 w decyma wielka
8 + 3
8 cz + 3 w
 
11 / 11 cz undecyma czysta
8 + 4
8 cz + 4 cz
 
 11< / 11 zw lub  
12> / 12zmn 
  undecyma zwiększona lub  
  duodecyma zmniejszona  
  8 + 4< lub 8 + 5>  
  8 cz + 4 zw lub 8 cz + 5 zmn  
 
12 / 12 cz   duodecyma   czysta
8 + 5
8 cz + 5 cz
 
13> / 13 m   tercdecyma mała  
8 + 6>
8 cz + 6 m
 
13 / 13 w   tercdecyma wielka  
8 + 6
8 cz + 6 w
 
14 / 14 m kwartdecyma mała
8 + 7
8 cz + 7 m
 
14< / 14 w   kwartdecyma wielka  
8 + 7<
8 cz + 7 w
 
15 / 15 cz   kwintdecyma czysta  
8 + 8
8 cz + 8 cz
 
 
 
Warto pamiętać, że żeby otrzymać oznaczenie interwału należy dodać do siebie interwały, z których się składa i odjąć 1. To odejmowanie wynika, z tego, że przy złożeniu niejako dublujemy jeden dźwięk - dokładnie ten, który jest "końcem" pierwszego interwału i "początkiem" drugiego z interwałów - na rysunku poniżej zaznaczone na zielono. Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej będzie to zapamiętać;)
 
budowa interwalu zlozonego
 
Jak widać nazwy w dalszym ciągu dalej nawiązują do łaciny - tak jak pokazaliśmy w artykule Interwał czym jest każdy słyszy. Nona to dziewięć, decyma - 10, a później są już nazwy, które poskładane są jak liczby z cyfr. Pierwszy człon określa jednostki, a drugi dziesiątki. Kolejność wprawdzie odwrotna niż w matematyce, ale zasada ta sama. "Un" - 1 + "decyma" - 10 daje w sumie 11 i tak dalej... Może to pomoże Ci łatwiej przyporządkować nazwy do oznaczeń :)
 
To chyba wszystko co trzeba wiedzieć o interwałach złożonych. Jeśli wydaje Ci się, że jesteś gotowy/a do zadań praktycznych zapraszam do ćwiczenia rozpoznawanie interwałów. Pamiętaj, że w opcjach możesz wybrać dowolne zestawienie interwałów do rozpoznawania - albo tylko interwały proste, albo tylko złożone, albo tylko dowolne interwały, z którymi masz problem. Możliwości są ograniczone tylko Twoją pomysłowością ;) Jeśli jesteś ciekaw porównania interwałów prostych z interwałami złożonymi możesz w ćwiczeniu porównywanie interwałów spróbować przesłuchać kilka par takich interwałów. W każdym razie pamiętaj, że sama teoria bez umiejętności słuchowych to dla Muzyka za mało! Powodzenia!