BLOG

   logo-pl-v2

 

fr pl gb us

Witamy serdecznie,

W związku z zakończeniem działalności gospodarczej, z przykrością informujemy, że strona zostanie wyłączona z dniem 30 czerwca 2020. Na tę chwilę nie ma już możliwości przedłużenia abonamenu, ani zakupu nowego.

Za niedogodności przepraszamy.

Przewrót w świecie interwałów muzycznych!

    

 

O interwałach napisano już wiele, również na tym blogu. To dlatego, że z interwałów buduje się kolejne struktury melodyczne, jak strasznie by to nie brzmiało ;). Po temacie domyślasz się na pewno, że to jeszcze nie wszystko. Jest jeszcze kilka tematów, o których warto co nieco wiedzieć. Takim tematem są przewroty interwałów!

 

Budowanie przewrotów interwałów jest naprawdę proste pod dwoma warunkami. Po pierwsze - odrobiliśmy lekcje z budowania interwałów i budować je umiemy, po drugie umiemy dodawać do 9 :) Jak się chce coś przewrócić to najczęściej trzeba zrobić tak żeby, to co najpierw było u góry teraz znajdowało się na dole i na odwrót. Co by tu przewrócić... na przykład jak smacznie śpimy na brzuchu to plecy są na górze:) jak się przewrócimy na plecy to brzuch jest na górze. Ot i zrobiliśmy przewrót samego siebie, zadanie do przećwiczenia wieczorem ;) 

Wracając do interwałów... Przewrót interwału to nic innego jak zmiana kolejności dźwięków w interwałe. Ten co był najpierw na górze teraz będzie na dole. A ten co był na dole teraz będzie na górze interwału. ALE...

Trzeba pamiętać o jednym drobiazgu. Przede wszystkim zmieniamy tylko jeden dźwięk. Po drugie przenosimy go tak, żeby dźwięki zmieniły kolejność. Jeśli przewrót ma być w górę to dolny dźwięk przenosimy wyżej tak, aby dźwięk znajdował się nad drugim z dźwięków interwału (ewentualnie na tej samej wysokości), ale miał taką samą nazwę. Jeśli przewrót ma być w dół to oznacza, że górny dźwięk przenosimy poniżej tego dźwięku, który został w miejscu. I tak interwały proste (czyli takie do oktawy) zawsze sumują się brzmieniowo do oktawy i przenosimy poszczególne dźwięki o oktawę. Interwały złożone do kwintdecymy (czyli takie od oktawy do kwintdecymy, czyli 2 oktaw) sumują się do kwintdecymy i również przy wykonywaniu przewrotu przenosimy dźwięk o 2 oktawy. Inaczej mówiąc przewrotem interwału złożonego jest ten sam interwał co dla odpowiadającego mu interwału prostego. Kilka przykładów znajduje sie poniżej. 

 

przewrót kwinty

 

przewrót trytonu

 

przewrót tercja mala

przewrót septymy małej

Dlaczego napisałam, że trzeba umieć liczyć do 9? Otóż zasada jest prosta. Interwał bazowy jego przewrót matematycznie sumują się do 9. Czyli przewrotem kwarty czystej (4) jest 4 + ? = 9 co oznacza, że 9 - 4 = 5 → kwinta czysta, przewrotem septymy małej (7) jest 9 - 7 = 2 → sekunda wielka. No i na dokładkę trzeba wiedzieć, że:

  • przewrotem interwału małego jest interwał wielki i na odwrót, 
  • przewrotem interwału zmiejszonego jest zwiększony i na odwrót
  • w końcu przewrotem interwału czystego jest z braku innych możliwości, jest również interwał czysty :-) ! 

Oznacza to, że rozszerzenia nazw (mały, wielki, czysty, zmniejszony, zwiększony) interwału i jego przewrotu muszą byc przeciwnościami :-)  JAK PRZEWRÓT TO PRZEWRÓT :)