BLOG

   logo-pl-v2

 

fr pl gb us

Witamy serdecznie,

W związku z zakończeniem działalności gospodarczej, z przykrością informujemy, że strona zostanie wyłączona z dniem 30 czerwca 2020. Na tę chwilę nie ma już możliwości przedłużenia abonamenu, ani zakupu nowego.

Za niedogodności przepraszamy.

Interwał muzyczny czym jest każdy słyszy?

    

 

Elpiano pianino cyfrowe DPS-1200 main

Interwał jest niczym innym niż odległością między dwoma dźwiękami. Porównując dwa dźwięki możemy powiedzieć, że jeden z nich jest niższy, a drugi wyższy lub oba są tej samej wysokości. Swoje umiejętności porównywania dźwieków dla różnych instrumentów można sobie sprawdzić i podszkolić tym ćwiczeniem: porównywanie dźwięków.

 

Umiejętność rozróżniania dźwięków wysokich, czasem opisywanych jako cienkie i niskich – czyli grubych jest wstępem do nauki interwałów.

 

Odległość między niższym, a wyższym dźwiękiem to właśnie interwał (żeby była jasność odwrotnie też tak to działa :))). Tak jak odległość między domem, a szkołą mierzymy w metrach, krokach lub przystankach autobusowych, tak odległość między dźwiękami nazywamy interwałem i mierzymy półtonami.

 

Wszystko zależy od tego, ile półtonów zmieści się w danym interwale. Np. w kwincie czystej mieści się 7 półtonów, więc zamiast mówić, że odległość między dźwiękami to 7 półtonów właśnie, mówimy odważnie, że to kwinta i to w dodatku czysta :). Co lepsze wtajemniczeni to rozumieją! Ot i cała zagadka rozwiązana.

 

Mała ściąga z nazw interwałów:

  Nazwa interwału  

  Oznaczenia  

  Liczba półtonów  

  Zagraj  

 Pryma czysta

1 /1cz

0


 Sekunda mała

2> / 2m

1 Sekunda wielka

2 / 2w

2 Tercja mała

3> / 3m

3 Tercja wielka

3 / 3w

4 Kwarta czysta

4 / 4 cz

5 Tryton

4< / 4zw lub 5> / 5zmn

6 Kwinta czysta

5 / 5cz

7 Seksta mała

6> / 6 m

8 Seksta wielka

6 / 6w

9 Septyma mała

7 / 7m

10 Septyma wielka

7< / 7w

11 Oktawa czysta

8 / 8cz

12 

Ale... Nic nie może być aż tak proste...

Ponieważ dwa półtony tworzą cały ton, to uzyskujemy taką miarę, która ułatwi nam liczenie tej odległości. Dla przykładu: jeśli kwinta to 7 półtonów, to są to jednocześnie 3 całe tony i jeden półton (3*2 + 1 = 7). Zazwyczaj jest to zdecydowanie łatwiesze podejście przy nauce kolejnych interwałów. 

 

W zasadzie nie ma przeszkód żeby składać sobie te interwały inaczej, ale... przyjęło się właśnie tak :). W ostatecznym rozrachunku musi się zgadzać liczba półtonów.

 

W razie gdybyście potrzebowali dodania jakiejś informacji, rozwinięcia tematu i przetłumaczenia na bardziej zrozumiały język wpisujcie takie uwagi i sugestie w formularzu kontaktowym tutaj.

 

UWAGA: w następnym artykule zapraszam na konkurs... ;)